W dzisiejszym świecie, pełnym dynamicznych zmian, zawsze warto być na bieżąco z najnowszymi przepisami podatkowymi. Jedną z istotnych kwestii, która może wpłynąć na Twój portfel, jest ulga rehabilitacyjna 2024. Sprawdźmy, dla kogo została stworzona i co dokładnie możemy odliczyć, aby zwiększyć nasze możliwości zwrotu podatku.
Ulga rehabilitacyjna 2024 – najważniejsze zmiany przepisów
Ulga rehabilitacyjna 2024 stanowiąca faktycznie rozliczenie za rok 2023 stanowi ulgę podatkową dla osób niepełnosprawnych lub osób mających na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, które przeznaczają pieniądze na cele rehabilitacyjne i te związane z ułatwieniem wykonywania codziennych czynności życiowych. Do tej preferencji podatkowej mamy prawo, kiedy dochód osoby niepełnosprawnej nie przekroczył 16 061,28 zł w 2023 roku.
Dla kogo jest ulga rehabilitacyjna 2024 i jak ją zadeklarować w PIT?
Aby odpowiedzieć, komu przysługuje ulga rehabilitacyjna w PIT, należy poznać kilka definicji prawnych. Osobami niepełnosprawnymi są pacjenci, którzy posiadają:
- orzeczenie o niepełnosprawności należącej do I, II lub III grupy,
- rentę z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, szkoleniową lub socjalną,
- orzeczenie o niepełnosprawności dla osoby, która nie ukończyła 16. roku życia.
Ulga rehabilitacyjna będzie przysługiwać osobom spełniającym jeden z powyższych warunków, ale też osobom mającym na utrzymaniu osobę niepełnosprawną. Według przepisów może to być współmałżonek, dzieci własne i przysposobione, dzieci obce przyjęte na wychowanie, teść lub teściowa, pasierb, rodzice, rodzeństwo, macocha, ojczym, zięć lub synowa. Aby otrzymać świadczenie, osoby te powinny uzyskiwać dochody, które nie przekraczają 14 400 zł. Ważne jest także udokumentowanie stopnia pokrewieństwa z osobą niepełnosprawną.
Aby uzyskać ulgę rehabilitacyjną, należy wypełnić PIT/O, a następnie dołączyć go do zeznania PIT-37, PIT-36 lub PIT-28. Nie obejdzie się także bez przedłożenia wymaganych dokumentów obejmujących:
- dowody potwierdzające poniesione wydatki,
- dowody potwierdzające niepełnosprawność,
- dowód pokrewieństwa z osobą niepełnosprawną, np. dowód osobisty, akt urodzenia lub akt małżeństwa. Co prawda nie dołącza się ich do składanego zeznania podatkowego, jednak dokumenty należy przechowywać przez 5 lat od końca roku, w którym składane było zeznanie podatkowe.
Ulga rehabilitacyjna 2024 – co można odliczyć i ile zwrotu uzyskać?
W ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć tzw. wydatki limitowane oraz nielimitowane. W przypadku wydatków limitowanych można odliczyć od dochodu jedynie część kwoty. Do wydatków tych można zaliczyć opłacenie przewodników dla osób niewidomych i z niepełnosprawnością narządu ruchu, utrzymanie psa asystującego, używanie samochodu osobowego na potrzeby osoby niepełnosprawnej oraz zakup pieluch anatomicznych, pieluchomajtek, majtek chłonnych, podkładów oraz wkładów anatomicznych.
Znacznie dłuższa jest natomiast lista wydatków nielimitowanych, które pozwalają na odliczenie od podatku całej kwoty. Obejmują one m.in.: wydatki poniesione na wyposażenie i adaptację mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej, na przystosowanie pojazdów, zakup, naprawę lub wynajem sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i wyposażenia, na uczestnictwo w turnusie rehabilitacyjnym, pobyt w uzdrowisku, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, opiekuńczo-leczniczym lub pielęgnacyjno-opiekuńczym, wydatki na zabiegi rehabilitacyjne, na domową opiekę pielęgniarską, tłumacza migowego, kolonie i obozy dla dzieci niepełnosprawnych, przewozy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne oraz przewozy środkami transportu publicznego. Jeśli dodatkowo osoba niepełnosprawna zaliczana jest do grona osób starszych, warto pod uwagę wziąć także ulgi dla seniorów. Mogą stanowić one dodatkowo źródło wspierające finanse.
Zastanawiając się, co można odliczyć od podatku, warto także wziąć pod uwagę leki. Preparaty te muszą być wymienione w ustawie Prawo farmaceutyczne z 6 września 2001 r. W ramach ulgi rehabilitacyjnej nie rozliczysz natomiast wydatków sfinansowanych w całości z innych źródeł, np. z PFRON-u lub ZFRON-u.
Codzienność osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów często bywa trudna, a środki oferowane przez państwo są niewystarczające na potrzeby opieki, leczenia oraz rehabilitacji. Wiele osób poszukuje więc sposobów na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Jednym z nich jest odwrócona hipoteka. Usługa ta świadczona jest przez wyspecjalizowane firmy, które w zamian za przekazanie im praw do posiadanej nieruchomości, zagwarantują ci pokaźny, comiesięczny zastrzyk gotówki. Wypłaty określane jako renta dożywotnia za mieszkanie przekazywane są do końca życia, co pozwala na podreperowanie budżetu w szczególnie trudnych przypadkach opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Co ważne, środki te nie wpływają na prawo do ulg rehabilitacyjnych, dzięki czemu korzystając z odwróconej hipoteki, nie musisz wcale rezygnować z ulgi podatkowej. Warto pamiętać o tym rozwiązaniu jako o alternatywnej formie wsparcia budżetu domowego.