Długość życia emerytów w Polsce stale rośnie, co stawia przed nimi nowe wyzwania, niestety również te finansowe. W efekcie już co drugi senior w Polsce może borykać się z brakiem środków na pokrycie swoich należności. Rosnące zadłużenie emerytów sprawia, że poszukują oni nowych możliwości finansowych. W dzisiejszych czasach wiele osób decyduje się na zaciągnięcie kredytu nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego. Czy kredyt dla seniora jest możliwy? Kto może skorzystać z tej opcji?
Czy emeryt może dostać kredyt?
Bardzo niskie świadczenia lub brak emerytury na starość to poważne problemy, z którymi borykają się niektórzy seniorzy. Zbyt mała liczba przepracowanych lat, częste zwolnienia lekarskie czy praca na umowie zlecenie to zaledwie kilka powodów, które mogą znacznie obniżać świadczenia emerytalne. Trudną sytuację niekiedy ratują programy rządowe obejmujące bezpłatne leki dla seniorów lub ulgi i zniżki dla seniorów, które oznaczają ulgi podatkowe. Niestety nagłe wypadki lub wysokie koszty życia często sprawiają, że dostępna pomoc jest zbyt niska. W takiej sytuacji niektóre osoby starsze mogą rozważać kredyt dla seniorów. Czy jego otrzymanie w bankach, a nie niepewnych parabankach jest w ogóle możliwe?
Otóż tak! Wiele banków i instytucji finansowych otwiera swoje drzwi dla emerytów, umożliwiając im korzystanie z różnorodnych produktów kredytowych. Oczywiście, zdolność kredytowa jest istotnym czynnikiem, ale wiele instytucji bierze pod uwagę stabilność dochodów emeryta, co może znacząco wpłynąć na pozytywną decyzję kredytową.
Czy możliwy jest kredyt dla emerytów bez ograniczeń wiekowych?
Część banków wprowadza ograniczenia wiekowe przy udzielaniu kredytów, jednak nie jest to regułą. Istnieją instytucje, które mają bardziej elastyczne podejście do tematu, umożliwiając emerytom korzystanie z oferty kredytowej do pewnego wieku, a w niektórych przypadkach także bez względu na wiek. To istotna informacja, zwłaszcza dla tych, którzy z różnych powodów potrzebują wsparcia finansowego również po osiągnięciu podeszłego wieku. Dzięki temu senior nie musi zastanawiać się, jak dorobić na emeryturze.
O tym, czy kredyt dla emeryta 75 lat lub powyżej 80 lat jest możliwy, decydują indywidualne wymogi banku, które często określają górną granicę wiekową. Mimo to uzyskanie kredytu dla seniorów jest możliwe także u osób, które zakończyły już pracę zawodową i pobierają emeryturę. Warto przy tym pamiętać, że bank potrzebuje zabezpieczenia, aby wziąć na siebie ryzyko związane ze spłatą zobowiązania. Z tego powodu w przypadku osób starszych starannie określana jest zdolność oraz wiarygodność kredytowa. Badana jest zarówno wysokość emerytury, jak i inne pobierane świadczenia, jak np. 500 plus dla seniora.
Zdecydowana większość banków w Polsce może udzielić kredyt dla emeryta w wieku do 70 lat, czasem do 75 lat. Nieliczne instytucje wyrażają zgodę na wyższy wiek, jednak kredyt dla emeryta 85 lat może już stanowić wyraźną trudność. Dodatkowo należy pamiętać, że kredyty udzielane osobom starszym przeważnie mają formę gotówkową. Wysokość udzielonego kredytu zależy od kilku czynników.
- Dochodu – niezbędne jest udokumentowanie źródeł dochodów osoby starszej, np. poprzez przedłożenie potwierdzenia wpływu emerytury na konto bankowe lub przekazów pocztowych. Aby dostać kredyt, dochody te muszą zapewnić tzw. zdolność kredytową, czyli możliwość do pokrycia codziennych kosztów życia oraz spłaty comiesięcznej raty kredytu.
- Występujących innych zobowiązań finansowych – bank sprawdzi, czy osoba starsza ma inne aktualne zobowiązania finansowe, ale także czy miała je w przyszłości oraz, czy były one terminowo regulowane.
- Zabezpieczenia kredytu – zdarza się, że banki do udzielenia kredytu osobie starszej wymagają zabezpieczenia w postaci inwestycji lub nieruchomości.
- Okresu kredytowania – ze względu na swój wiek osoby starsze mogą ubiegać się o kredyt z jedynie od kilku do kilkunastomiesięcznym terminem spłaty.
- Stanu zdrowia seniora wnioskującego o przyznanie wsparcia kredytowego – niektóre instytucje finansowe mogą poprosić seniora o przedłożenie zaświadczenia lekarskiego o stanie zdrowia oraz o ubezpieczenie kredytu na wypadek komplikacji związanych z jego spłatą.
Ile kosztuje kredyt gotówkowy dla emeryta?
Przechodząc do kwestii finansowych, warto zastanowić się nad kosztami kredytu gotówkowego dla emeryta. Tutaj warto skorzystać z dostępnych w sieci narzędzi, takich jak np. kredyt gotówkowy dla emeryta – kalkulator. Pozwala on na oszacowanie kosztów zobowiązania. Mimo że korzystamy tu z ogólników i widełek, istnieje możliwość dostosowania parametrów, aby uzyskać przybliżoną kwotę raty kredytowej. To ważne narzędzie, które pomaga w dokładnym planowaniu budżetu.
Przykładowo kredyt dla emeryta w wysokości 10 tys. złotych brany na okres 24 miesięcy oznacza dla seniora blisko 500 zł miesięcznej spłaty. Odsetki pobierane przez banki wahają się od około 1000 do 1300 zł. W efekcie osoba starsza musi liczyć się z tym, że kwota spłaty będzie o tyle wyższa od otrzymanej kwoty kredytu.
Co zamiast kredytu dla seniora? Inne rozwiązania
Mając na uwadze poważne obciążenie budżetu emeryta, do którego oprócz codziennych kosztów życia i leków dochodzi jeszcze miesięczna rata kredytu, warto poszukać innych rozwiązań. W wielu przypadkach zobowiązania wobec banku można uniknąć, decydując się na takie opcje jak odwrócona hipoteka. Czym jest ta propozycja?
Jest ona przeznaczona dla emerytów, którzy posiadają prawa do nieruchomości, np. mieszkania lub domu. W zamian za przekazanie tych praw wyspecjalizowanej firmie emeryt otrzymuje comiesięczne, pokaźne wsparcie finansowe. Jest to tzw. renta dożywotnia, która zasila każdego miesiąca portfel osoby starszej. Co ciekawe, popularność renty dożywotniej wśród seniorów wciąż wzrasta, a na rynku można znaleźć uczciwe i godne zaufania firmy, które dbają o prawne zabezpieczenie obu stron.
Podsumowując, kredyt dla emeryta to realna opcja, jednak warto zwrócić uwagę na warunki oferowane przez poszczególne instytucje. Niebagatelne jest również rozważenie alternatyw, które mogą okazać się korzystniejsze dla stabilności finansowej emeryta. Ostateczna decyzja powinna być poprzedzona dokładnym zastanowieniem nad własnymi potrzebami i możliwościami finansowymi.