Wywiad – czym jest i dla kogo jest kierowana renta dożywotnia
27 sierpnia 2024
Niewiele osób wie, że odwrócona hipoteka w Polsce funkcjonuje od ponad 10 lat, a w niektórych krajach europejskich np. w Wielkiej Brytanii jest dostępna od ponad 25 lat. Niektórzy mylą odwrócony kredyt hipoteczny z rentą dożywotnią, ale są to dwie różne rzeczy. Najprościej mówiąc, rozwiązanie to pozwala właścicielowi mieszkania zamienić je na dodatkowe środki finansowe, które można przeznaczyć na dowolny cel.
Opcja odwróconej hipoteki jest oferowana w dwóch modelach jako:
Każdy z tych produktów jest dedykowany innej grupie seniorów, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia finansowego. Należy jednak pamiętać, że obecnie na rynku nie jest dostępna oferta odwróconego kredytu hipotecznego. Dostępny obecnie model sprzedażowy oferowany jest przez Fundusz Hipoteczny Familia.
Model ten polega na wypłacaniu seniorowi co miesiąc renty w wysokości ustalanej na podstawie wartości rynkowej nieruchomości aż do jego śmierci w zamian za przeniesienie własności nieruchomości. Co ważne, nasi klienci w dalszym ciągu mogą korzystać z nieruchomości i użytkować ją tak, jak dotychczas. Umowa z Funduszem Hipotecznym jest podpisywana notarialnie, a każdy senior zostaje zabezpieczony stosownymi wpisami w księdze wieczystej, dzięki czemu zyskuje gwarancję zarówno dożywotnich wypłat, jak i dożywotniego zamieszkiwania nieruchomości.
Jeżeli chodzi o wysokość świadczeń – nie ma jednej konkretnej kwoty dla wszystkich. Wysokość świadczeń wypłacanych z tytułu odwróconej hipoteki jest wyliczana indywidualnie i uzależniona przede wszystkim od tego, jaka jest wartość rynkowa nieruchomości. Warto dodać, że do określenia wartości nieruchomości zatrudniani są profesjonalni rzeczoznawcy, dzięki czemu wartości kalkulowane są precyzyjnie, a cały proces zgodny jest z najwyższymi standardami.
W dniu 15 grudnia 2014 r. weszła w życie ustawa o odwróconym kredycie hipotecznym. Do chwili obecnej żaden bank nie zaoferował odwróconego kredytu hipotecznego pomimo istnienia ustawy.
W Polsce już od 2010 roku dostępna jest na rynku renta dożywotnia oferowana przez profesjonalne podmioty – fundusze hipoteczne, z której z powodzeniem korzystają emeryci w całej Polsce. Renta dożywotnia oferowana jest na podstawie kodeksu cywilnego (art. 903-906), tak samo jak w Niemczech czy na Węgrzech. Umowa renty dożywotniej zawierana jest w formie aktu notarialnego, a wypłaty z tytułu renty dożywotniej wypłacane są dożywotnio.
Odwrócona hipoteka w postaci renty dożywotniej jest oferowana przez Fundusz Hipoteczny Familia. Z naszej oferty mogą skorzystać seniorzy, którzy są właścicielami mieszkania lub gdy przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu i mają co najmniej 65 lat.
Jeżeli spojrzymy na opinie seniorów, którzy skorzystali z tego produktu finansowego, to największą zaletą jest możliwość uzyskania dodatkowych środków, bez konieczności sięgania po drogie pożyczki czy kredyty. Pieniądze wypłacane są dożywotnio co miesiąc. Senior może również uzyskać dodatkowo jednorazowo wyższą wypłatę na dowolny cel. Nie bez znaczenia jest też możliwość dalszego użytkowania mieszkania – senior otrzymuje prawo użytkowania wieczystego.
Dla niektórych istotnym aspektem może być to, że w momencie podpisania aktu notarialnego Fundusz staje się właścicielem nieruchomości. Oznacza to, że senior nie będzie mógł przekazać posiadanej nieruchomości w spadku np. dzieciom, wnukom czy dalszym krewnym. Należy o tym pamiętać, podejmując decyzję o umowie.
Jesteś osobą starszą i z trudem radzisz sobie finansowo? Doskonale wiemy, że wysokość emerytur w Polsce często nie wystarcza na pokrycie kosztów życia i leczenia. Hipoteka odwrócona jest więc rozsądnym wyborem. Poznaj nasze warunki i przekonaj się, że wraz z zabezpieczeniami w umowie notarialnej możesz czuć się bezpiecznie w jesieni życia.
Dowiedz się, ile może wynosić Twoja renta hipoteczna
Słyszałeś o rencie dożywotniej, ale nie wiesz, czym różni się ona od odwróconego kredytu hipotecznego? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na pytania często zadawane przez seniorów i ich rodziny.
Odwrócony kredyt hipoteczny i renta dożywotnia to dwa różne sposoby uzyskania dodatkowych środków finansowych w zamian za nieruchomość. Odwrócony kredyt hipoteczny pozwala właścicielowi nieruchomości otrzymać środki od banku w formie jednorazowej wypłaty lub rat wypłacanych przez ściśle określony czas zachowując przy tym własność nieruchomości do śmierci.
Renta dożywotnia natomiast polega na przeniesieniu własności nieruchomości na instytucję (np. fundusz hipoteczny) w zamian za dożywotnie, comiesięczne świadczenie pieniężne oraz prawo do mieszkania w niej do końca życia. To jednak nie wszystko – senior może skorzystać z dodatkowych rozwiązań oferowanych jedynie przez fundusz hipoteczny, np. Familia Fundusz Hipoteczny proponuje bezpłatny pakiet porad prawnych oraz pakiet opieki medycznej w nagłych wypadkach w ramach ubezpieczenia.
Pozostałe korzyści płynące ze skorzystania z renty dożywotniej w naszym Funduszu Hipotecznym znajdziesz w zakładce „Renta dożywotnia”.
Odwrócona hipoteka w modelu renty dożywotniej oznacza, że seniorowi wypłacana jest co miesiąc dożywotnia renta. Od czego zależy wysokość tego świadczenia? Czynniki, które wpływają na wysokość renty to: wiek i płeć seniora oraz wartość nieruchomości. Na podstawie tych parametrów Fundusz Hipoteczny Familia wylicza indywidualną propozycję dla każdego seniora. Jeżeli również Ty myślisz o skorzystaniu z naszej oferty, zachęcamy do wypełnienia danych w kalkulatorze zamieszczonym na stronie internetowej.
Wysokość kwoty świadczenia, zależy od wielu czynników. W celu uzyskania wyceny konieczne będzie przekazanie danych i niezobowiązująca rozmowa z naszym konsultantem. Wiążącą ofertę przedstawiamy tuż po wycenie nieruchomości przez rzeczoznawcę.
Odwrócona hipoteka to rozwiązanie dla seniorów, którzy potrzebują dodatkowych środków. Umowa o kredyt z odwróconą hipoteką zawsze jest podpisywana na określony czas, np. 5 czy 10 lat. Renta dożywotnia jest wypłacana dożywotnio, czyli do śmierci seniora. To szczególnie korzystne rozwiązanie dla osób, które mają niskie świadczenie emerytalne i chcą podnieść komfort życia lub mieć dodatkowe pieniądze na opiekę medyczną. Należy również pamiętać, że w Polsce żaden z banków nie zdecydował się na przygotowanie oferty odwróconego kredytu hipotecznego.
Katarzyna Brzeska-Miksa
Prezes Zarządu Spółki Funduszu Hipotecznego Familia S.A oraz ekspert Komitetu ds. Nieruchomości w Krajowej Izbie Gospodarczej (Polish Chamber of Commerce). Wiedzę z zakresu finansów zdobywała w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie na kierunkach Finanse i Rachunkowość oraz International Business. Zainteresowania związane z komunikacją rozwijała na studiach podyplomowych na kierunku Relacje Inwestorskie i Komunikacja Finansowa w SGH.
Fundusz Hipoteczny Familia w pełni zabezpiecza interesy Klientów.
Polski kapitał Fundusz Hipoteczny Familia SA posiada 20 mln zł kapitału.
Założycielem Funduszu Hipotecznego Familia SA jest Noble Fund 2DB Fundusz Inwestycyjny Zamknięty.
27 sierpnia 2024
26 sierpnia 2024
29 lutego 2024