Choć w Polsce staż pracy wpływa na wysokość emerytury, nie jest warunkiem do jej otrzymania – uprawnione do pobierania świadczenia są osoby, które ukończyły określony przez ustawodawcę wiek. Z tego względu rośnie liczba seniorów, którzy odbierają groszowe emerytury. Brak emerytury na starość czy bardzo niskie świadczenia zagrażają wszystkim, którzy nigdy nie pracowali lub ich zawodowa aktywność trwała bardzo krótko.
Czy można nie dostać na starość świadczeń emerytalnych?
Świadczenia emerytalne są finansowane ze składek, które pracodawcy oraz pracownicy odprowadzają do ZUS lub KRUS. Komu przysługuje emerytura? Prawo do emerytury w Polsce wskazuje, że mimo iż staż pracy wpływa na wysokość emerytury, nie jest warunkiem do jej otrzymania – uprawnione do pobierania świadczenia są osoby, które ukończyły określony przez ustawodawcę wiek. Jeśli więc zastanawiamy się, komu przysługuje emerytura, to uprawnione do jej otrzymywania są kobiety w wieku 60 lat oraz mężczyźni w wieku 65 lat.
Ile lat pracy trzeba mieć, żeby dostać emeryturę? Czy osoba, która nigdy nie pracowała, dostanie emeryturę? Zgodnie z prawem świadczenia nie otrzymają jedynie te osoby, które na swoim koncie emerytalnym nie zgromadziły żadnych składek, czyli nie przepracowały ani jednego dnia. Ponadto kwotę przyszłej emerytury może obniżyć praca na umowie o dzieło, w której nie odprowadza się składek. Jeśli więc pod uwagę weźmiemy zagadnienie „brak lat pracy a emerytura”, to trzeba pamiętać, że otrzymywanie emerytury może być niemożliwe tylko ze względu na brak składek, a nie określonego stażu pracy.
Komu grozi brak emerytury na starość?
Zgodnie z obecnymi przepisami, brak określonej liczby lat pracy nie jest przeszkodą, by na konto seniora wpływała emerytura – konieczne jest osiągnięcie wieku emerytalnego. Wiek, od którego można liczyć na otrzymywanie świadczenia emerytalnego, to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Nie istnieje natomiast wymagany minimalny staż ubezpieczeniowy. Oznacza to, że nawet jeśli senior pracował bardzo krótko, przysługuje mu emerytura, choć kwota takiego świadczenia będzie bardzo niska. Całkowity brak emerytury dotyczy jednak innych seniorów.
Kto nie dostanie emerytury? Jedynie te osoby, które na swoim koncie emerytalnym nie zgromadziły żadnych składek, czyli nie przepracowały ani jednego dnia. Komu jeszcze nie należy się emerytura? Osobom, które co prawda pracowały, ale na przykład tylko na podstawie umów o dzieło, przez co na ich konta emerytalne nie były odprowadzane składki. Otrzymywanie emerytury może być zatem niemożliwe z uwagi na brak składek, a nie określonego stażu pracy.
Wielu emerytów zastanawia się też, czy brak zameldowania uniemożliwia otrzymanie emerytury? Otóż nie, ponieważ zgodnie z ustawą emerytalną osoba zainteresowana przyznaniem świadczenia musi posiadać jedynie adres zamieszkania. Niektórzy mają także trudności na przykład ze znalezieniem ostatniego świadectwa pracy. Czy może to stanąć na przeszkodzie do uzyskania prawa do emerytury? Na szczęście nie. W takiej sytuacji senior może udać się do sądu pracy, który wyda odpowiednie zaświadczenie. Brak świadectwa pracy nie będzie więc czynnikiem decydującym o tym, czy emerytura się należy, czy nie – wystarczy tylko dopełnić kilku formalności.
Czy można dostać emeryturę, gdy brakuje dokumentów płacowych?
Innym problemem jest brak dokumentów płacowych do emerytury. Dotyczy to zazwyczaj tych, którzy pracowali dla nieistniejących już zakładów i ich dokumentacja zaginęła. Osoby te mogą jednak przedstawić inne pisma czy druki, niekonieczne świadectwo pracy, by te okresy zostały uwzględnione przy ustalaniu ostatecznej wysokości świadczenia emerytalnego.
Emerytura dla osób, które nie pracowały to jeden problem, jednak drugim mogą być trudności w udowodnieniu stażu pracy. Na szczęście można otrzymać emeryturę, nawet jeśli brakuje części dokumentów płacowych, choć proces może być bardziej skomplikowany. W Polsce Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przewiduje kilka sposobów na ustalenie prawa do emerytury w sytuacji braku dokumentów płacowych:
- świadectwa pracy – świadectwa pracy mogą stanowić dowód zatrudnienia, nawet jeśli brakuje szczegółowych dokumentów płacowych,
- książeczki ubezpieczeniowe – jeśli osoba posiada starą książeczkę ubezpieczeniową, w której były odnotowywane okresy zatrudnienia i składki, może to pomóc w ustaleniu okresów składkowych,
- zeznania świadków – jeśli brakuje dokumentacji, ZUS może przyjąć zeznania świadków, którzy potwierdzą okresy zatrudnienia,
- dokumenty z archiwów – można zwrócić się do archiwów państwowych, archiwów pracodawców (jeśli firma istnieje) lub innych instytucji, które mogą przechowywać dokumentację dotyczącą zatrudnienia i płac.
Jeśli nie wiesz, ile lat pracy do emerytury zostanie zaliczone, warto skontaktować się bezpośrednio z ZUS-em. Pracownicy tej instytucji mogą pomóc w ustaleniu tego, jakie dodatkowe kroki należy podjąć, aby uzyskać emeryturę mimo brakujących dokumentów.
Ile lat trzeba przepracować, żeby dostać emeryturę?
Emerytura dla osoby, która nigdy nie pracowała, jest możliwa, ale tylko w wyjątkowych okolicznościach. W takim przypadku może zostać przyznana emerytura specjalna. Mogą ją otrzymywać osoby, które nie ze swojej winy nie mogły podjąć aktywności zawodowej, przez co na ich konta emerytalne nie były odprowadzane składki. Dotyczy to przede wszystkim seniorów, którzy z uwagi na sytuację życiową nie byli w stanie podjąć pracy, ale w konsekwencji obecnie pozostają bez środków do życia.
Emerytura specjalna może zostać wypłacona jedynie wtedy, gdy senior uzyskał decyzję odmowną o przyznaniu świadczenia w trybie zwykłym. Należy jednak mieć świadomość, że emerytura dla osoby, która nie pracowała nie jest udzielana każdemu. Ponadto osoba, która stara się o uzyskanie świadczenia, w składanym wniosku musi wskazać powody, dla których nie była w stanie podjąć pracy zawodowej. Emerytura specjalna najczęściej jest wypłacana w wysokości świadczenia minimalnego.
Czy dostanę emeryturę po 10 latach pracy?
Ile trzeba mieć przepracowanych lat, żeby dostać emeryturę w Polsce? Staż pracy to jedno z głównych pytań, które zadają sobie osoby zbliżające się do wieku emerytalnego. Aby dostać minimalną emeryturę, należy osiągnąć 20 lat stażu pracy w przypadku kobiet i 25 lat w przypadku mężczyzn.
Mam 60 lat i 10 lat pracy – czy dostanę emeryturę po osiągnięciu wieku emerytalnego? Taka osoba nie może liczyć na otrzymanie połowy emerytury minimalnej, nawet jeśli osiągnęła wymagany wiek emerytalny. Jaka emerytura bez lat pracy będzie przysługiwała? Po przepracowanych i udokumentowanych 10 latach ZUS naliczy emeryturę wyliczoną jedynie na podstawie zgromadzonych składek emerytalnych, co może nie stanowić niskie świadczenia – nawet 1/5 sumy składającej się na emeryturę minimalną.
Czy po 14 latach pracy przysługuje emerytura?
Zagadnienie „14 lat pracy a emerytura” będzie analogiczne do tego powyżej. Emerytura bez wypracowanych lat każdorazowo będzie wyliczana jedynie na podstawie zgromadzonych składek emerytalnych na swoim koncie emerytalnym. Mimo to sytuacja takiej osoby jest lepsza, niż emerytura dla osoby, która nigdy nie pracowała.
Czy dostanę emeryturę po 15 latach pracy?
Wiemy już, ile lat trzeba przepracować, żeby dostać emeryturę minimalną. Emerytura bez lat pracy w przypadku osoby, która udokumentowała jedynie 15 lat pracy, będzie więc odpowiednio niższa. Przykładowo, kobieta w wieku 60 lat nabywa wiek emerytalny, ale przepracowała tylko 15 lat. Ma ona szansę na minimalną emeryturę po 20 latach pracy, jednak przepracowanie 3/4, czyli 15 lat, nie gwarantuje 75 proc. stawki minimalnej.
Czy po 16 latach pracy przysługuje emerytura?
Wiedząc, ile lat trzeba przepracować w Polsce, żeby dostać emeryturę minimalną, należy liczyć się z algorytmem obliczania wysokości emerytury i tym, że emerytura bez stażu pracy będzie zawsze niższa. Pytanie „16 lat pracy – jaka emerytura?” można więc podpiąć do powyższych pytań, ponieważ wysokość emerytury zostanie wyliczona na podstawie zgromadzonych składek. Otrzymywana suma będzie i tak nadal większa, niż emerytura dla osób, które nie pracowały nigdy.
Brak emerytury na starość – jak zadbać o domowy budżet?
Co bardzo ważne, brak emerytury sprawia, że seniora nie obejmuje ubezpieczenie zdrowotne, przez co nie może korzystać z publicznej służby zdrowia. Obecnie ustawodawca pracuje nad przepisami, które mają zapewnić ubezpieczenie również dla tych, którzy nie otrzymują emerytury czy są bezrobotni.
Jednak brak emerytury to przede wszystkim problem finansowy. By go rozwiązać, niektórzy seniorzy podejmują się różnych prac, nierzadko dorywczych, mimo zaawansowanego wieku czy dolegliwości zdrowotnych. Innym pomysłem może być . To dobra propozycja dla tych seniorów, którzy chcą podreperować swój domowy budżet, a przy tym są właścicielami nieruchomości.
Czym jest renta dożywotnia za mieszkanie? Senior przenosi na fundusz hipoteczny swoje prawo do własności do mieszkania lub domu, a w zamian otrzymuje dożywotnio comiesięczne świadczenie pieniężne, którego wysokość jest wcześniej ustalana i uwzględniona w umowie. Co istotne, senior ma prawo pozostać w mieszkaniu do końca życia – nieruchomość nie może zostać ani sprzedana, ani wynajęta. Taka opcja pozwala na zapewnienie sobie stałego źródła dochodu, bez konieczności zaciągania trudnych czy wręcz niemożliwych do spłacenia zobowiązań finansowych.